welkom bij de Nederlandse Vereniging voor Hart en Vaat Verpleegkundigen


Samenvatting richtlijn behandeling van tabaksverslaving


stivoro

Rokende hartpatiënten
In uw dagelijkse praktijk ziet u waarschijnlijk regelmatig patiënten die roken, maar die het voor hun gezondheid beter zouden kunnen laten. Stoppen met roken is het belangrijkste dat de cardiologische patiënt aan zijn gezondheid kan doen. Als verpleegkundige kunt u de patiënt daarbij helpen.

C-MIS
Speciaal voor de hartpatiënt heeft STIVORO de C-MIS ontwikkeld. C-MIS staat voor Minimale Interventiestrategie Stoppen met roken voor de Cardiologieafdeling. Het is een handig zes-stappenplan waarbij de hart- en vaatverpleegkundige en de cardioloog samen de hartpatiënt begeleiden bij het stoppen met roken.

Het begeleiden van patiënten bij het stopen met roken wordt met de C-MIS op een gestructureerde manier aangepakt waarbij de rollen duidelijk zijn. De cardioloog geeft een stopadvies en verzorgt de nazorg. U als verpleegkundige begeleidt de patiënt bij het stoppen met roken. Per patiënt kost de C-MIS slechts 15 minuten per opname. De C-MIS is goed te combineren met andere werkzaamheden op de afdeling.

Beschikbare materialen

Voor verpleegkundigen zijn er twee handleidingen beschikbaar:

-De implementatiehandleiding ‘Naar de toepassing van de C-MIS’ , die u helpt bij het invoeren van de C-MIS op de afdeling;

-De vaardighedenhandleiding ‘De 6 stappen van de C-MIS‘ , die stapsgewijs aangeeft hoe u de begeleiding van patiënten kunt aanpakken.

Vernieuwde patiëntenbrochure

Voor hart- en vaatpatiënten is er de brochure ‘Kies voor uw hart, stop met roken’. De brochure is in 2008 herschreven en is nu geschikt voor zowel gebruik op de afdeling als op de hartrevalidatie.

De patiëntenbrochure kunt u telefonisch bij STIVORO bestellen of via het bestelformulier .

Effectiviteit C-MIS

Meer informatie over de C-MIS en de effectiviteit ervan, vindt u op www.stivoro.nl/professionals (via kopje stoppen met roken > patiënten > C-MIS).

Training en begeleiding

Om op een goede manier met de C-MIS te werken heeft STIVORO een uitgebreid trainingsprogramma ontwikkeld. In de 4-uur durende vaardigheidstraining leert men hoe het 6-stappenplan van de C-MIS uitgevoerd wordt. Naast inzicht in fysieke gevolgen van het roken, tabaksverslaving, gedragsverandering, de eigen normen rond roken en de effectiviteit van de interventie, ligt het accent op het aanleren van gesprekstechnieken en -vaardigheden.

De training worden zowel incompany gegeven als op basis van open-inschrijving. Kijk voor meer informatie op www.stivoro.nl/professionals (via kopje Nascholing > voor de Zorg).

Meer weten of inschrijven voor de training?

Neem contact op met STIVORO via tel 070-312 04 00 of via info@stivoro.n

Bijlage 2 artikel richtlijn tabaksverslaving